Makaleler

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları ve Dezavantajları
Yerden ısınma sistemleri veya zeminden ısınma (sulu sistem) oldukça basit bir yapıya sahip bir giriş ve bir çıkış hortumundan meydana gelmektedir. Kollektöre bağlı bu hortumlar içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtıp sonra ısıyı yukarı vermeye başlar. Isınma verimi peteklere göre daha fazladır. 

 

Kombi tarafından ısınan su kombi pompası yardımıyla tesisat ana borularından geçerek kollektöre iletilir.

 

Kollektörün görevi her odaya eşit şekilde ısıyı dağıtmaktır. Hatta kollektör üzerinde her odanın ayrı ayrı vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde çalışmasını istemediğiniz odanın vanasını kapattıktan sonra diğer odalarda daha verimli ısınma sağlayabilirsiniz.

 

 

Yerden Isınma Sistemlerinde Yaşanan Bazı Problemler Şu Şekilde Sıralanabilir:

 

1- Kombi arızalarından dolayı sirkülasyon pompası verimli çalışmayabilir. Pompa çalışıyor gibi görünsede tam anlamıyla vazifesini yapmıyor olabilir.

 

2- Pompaların çarkları kırılmış veya kireç, tortu birikimi  oluştuysa dönüşünü zorluyor olabilir. 

 

 

3- Boru ve kollektör sistemindeki kirlilikler suyun kollektör vanalarından geçmesini zorlaştırır ve su dönüşü yavaşlar. Kollektör geçişlerinde daralmalar meydana gelirse su en rahat yerden dönüş yapacağı için tıkalı olan yerlerden daha yavaş geçer. Böylece tıkalı vananın bağlı olduğu oda sıcaklığında düşme meydana gelir. Kategori: MAKALELER